Florysta to wspaniały zawód dla wszystkich miłośników roślinności. Wymaga pełnej koncentracji, zdolności manualnych i kreatywności, przy okazji dając sporo radości.
Florystyka jako oddzielna branża zawodowa rozwinęła się dopiero w ostatnich latach. Zajęła się nią Akademia Florystyki, oferująca dziś chętnym atrakcyjną ofertę szkoleniową. Na paru uczelniach powstały nawet kierunki florystyczne, których absolwenci mają spore szanse na uzyskanie angażu. Obecnie mogą oni pracować i w kwiaciarniach, i w gabinetach architektonicznych czy w firmach o charakterze usługowym.
Zakres działań florysty
Do głównych zadań każdego florysty należy przygotowywanie dekoracji roślinnych. Początkowo tworzy się ich projekt, następnie go realizując i nieraz kilkukrotnie powielając. Dekoracja florystyczna musi być skonstruowana z materiałów o wyglądzie dopasowanym do obranego wcześniej stylu czy konkretnej okazji bądź okoliczności. Zazwyczaj taki materiał również powstaje z naturalnych składników; florysta musi zatem wiedzieć, jaka roślinność wykaże się trwałością i umożliwi chociażby przygotowanie suszu.
Floryści nierzadko wykonują prace charakterystyczne dla pracowników ogrodniczych. Również zajmują się pielęgnacją kwiatów ciętych czy roślin doniczkowych, przeważnie pełniących rolę dekoracji. Muszą umiejętnie dobierać takie elementy do aranżacji wnętrz, skutecznie ozdabiając nimi sklepy, mieszkania czy hotele. Ich praca jest więc ściśle związana z wieloma branżami, głównie dziedzinami architektonicznymi.