pelargonia

Jak uprawiać pelargonie doniczkowe?

Pelargonie to jedne z popularniejszych roślin uprawianych w doniczkach. Podpowiadamy, jak je pielęgnować, by były one dumą każdego balkonu i tarasu.

Pielęgnacja pelargonii

Pielęgnacja pelargonii nie powinna nikomu sprawić trudności. Rośliny te doskonale radzą sobie samodzielnie z negatywnymi czynnikami atmosferycznymi (wiatrem oraz promieniowaniem słonecznym), szkodnikami oraz zagrażającymi im chorobami. Najważniejsze to zapewnić im odpowiednią dawkę światła. Jako że wywodzą się one z Afryki Południowej, dla nich naturalnym środowiskiem są wysokie temperatury oraz lokalizacje dosłoneczne. Z tego powodu warto je umieścić tam, gdzie przez dłuższy czas docierają promienie słoneczne. Teoretycznie pelargonie mogą rozwijać się nawet w półcieniu, jednak wtedy ich wzrost jest spowolniony. Tym samym źle znoszą zimę, do której należy je przygotować.

Uprawa pelargonii

Planując dopiero posadzenie takich roślin, warto sięgnąć po ziemię specjalnie przygotowaną do wymagań pelargonii. Zawiera ona bezcenne składniki odżywcze i jest dość wilgotna, a jednocześnie przepuszczalna, dzięki czemu rośliny mogą samodzielnie usuwać nadmiar dostającej się do nich wody. Potrzebują jej jednak sporo, dlatego należy je podlewać przynajmniej raz dziennie, a w przypadku większych upałów – dwa razy na dobę. Od czasu do czasu warto dodać do przeznaczonej dla nich wody specjalną odżywkę bądź nawóz.

Uprawa pelargonii staje się trudna jedynie podczas zimy. Jeszcze przed nadejściem tej pory roku należy więc przenieść kwiaty doniczkowe do pomieszczenia o temperaturze wynoszącej od 10 do 14 stopni.