Pusta przestrzeń występująca wokół budynku mieszkalnego z całą pewnością nie podnosi atrakcyjności działki. W prosty sposób można ją natomiast samodzielnie zaaranżować.
Przydatny trik – podział terenu
Działki mieszkalne przeważnie są podzielone na kilka części. Ten podział warto podkreślić, stosując odpowiednie zabiegi kompozycyjny i tym samym zwiększając funkcjonalność ogrodu. W tym celu należy krok po kroku planować kolejne zakątki. Podział może następować ze względu na rodzaj nawierzchni, odmienny typ roślinności czy występowanie pojedynczych gatunków drzew. Nada on całej przestrzeni spójnego charakteru i jednolitego, uporządkowanego wyglądu, co z kolei domownikom ułatwi funkcjonowanie i pozwoli zrelaksować się w towarzystwie natury.
Każda część ogrodu powinna mieć swoje jasno określone funkcje. Inne potrzeby będzie mieć bowiem strefa rekreacji, a inne część użytkowa bądź skalniak czy ogródek warzywny. Najlepiej uwzględnić te miejsca w planie ogrodu, każde z nich projektując oddzielnie. Rozwiązanie to przeważnie sprawdza się na większych przestrzeniach, dlatego też mniejsze działki należy organizować nieco inaczej.
Dysponując niewielką, zieloną powierzchnią, można w nieco bardziej delikatny sposób oddzielać od siebie poszczególne jej części. Wystarczy wtedy umieścić między nimi mniejsze rośliny posadzone w rządkach.
Prawidłowa organizacja ogrodu jest ważna nie tylko ze względów estetycznych. Brak porządku i nieład panujące na działce nie wpłynęłyby dobrze na jej użyteczność.