Oczko wodne to marzenie wielu posiadaczy ogrodu. Jak je zbudować poprawnie? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać.
Budowa oczka wodnego
Budowę oczka wodnego można wykonać nawet osobiście, ale warto mieć świadomość, że nie należy to do najprostszych zadań. Kluczową kwestią jest właściwa organizacja pracy i rozplanowanie sobie poszczególnych etapów zadań.
Przede wszystkim warto wyznaczyć miejsce oraz granicę wykopu pod zbiornik. Przyda się do tego sznurek, taśma albo nawet wąż ogrodowy. Można nim narysować kształt, w jakim chcemy przygotować oczko wodne. Teraz pora zacząć kopać – aż powstanie niecka stawu. Warto pamiętać, aby była głębsza niż jego planowana głębokość. Wokół niecki wykopujemy rowek i wsypujemy do niego żwir. Następnie trzeba przygotować dno, kaskadę i zadbać o brzeg. Można jednak zlecić wykonanie oczka firmie zajmującej się tym profesjonalnie.
Fachowcy zaprojektują oczko wodne zgodnie z naszymi oczekiwaniami, a także wykonają wszystko zgodnie z planem. To dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy chcemy mieć duży zbiornik – jego budowa wymaga czasu i umiejętności praktycznych. Ponadto profesjonalna firma bierze pod uwagę wszystkie warunki naturalne – np. warunki wodne czy poziom nasłonecznienia, o czym sami możemy zapomnieć. Często z wielu ważnych czynników nie zdajemy sobie po prostu sprawy.
W samodzielnie przygotowanym oczku często przesadzamy też z ilością roślin, które go obsadzają. Tymczasem nie powinny zajmować one więcej niż około 30% powierzchni. Specjaliści podpowiedzą też, jakie gatunki będą odpowiednie.