Ogrody skalne to oryginalne aranżacje, które są ciekawym urozmaiceniem przestrzeni. Pozwolą urozmaicić działkę, dodadzą jej uroku. Skalniaki ogrodowe są złożone ze skał, roślin i kwiatów. Jak stworzyć taki zakątek, jakie są rodzaje ogrodów skalnych?
Pełne uformowanie skalniaka wymaga planu, czasu i wiedzy, ale wbrew pozorom nie jest to skomplikowane zadanie. Ogród skalny, czyli skalniak, to kompozycja składająca się z ziemi oraz ułożonych kamieni obsadzonych niskimi roślinami i krzewami płożącymi. Ma imitować naturalne wzniesienia i kamieniste pagórki. Skalniaki są inspirowane pasmami górskimi lub skalistymi wzniesieniami. Najpiękniejsze ogrody skalne mają swobodną konstrukcję.
Nie tworzy się go na środku trawnika, lepszym miejscem jest obwód ogrodu. Skalniak nie musi zawierać roślin tylko wysokogórskich i arktycznych – gatunki kwiatów i krzewów są dowolne. Dobrym miejscem do jego zaaranżowania są też miejsca przy ogrodzie lub przy tarasie – patio zyska dzięki temu płynne połączenie z ogrodem. Wiele osób decyduje się właśnie na taką aranżację.
Wybór roślin i kamieni do ogrodu
Ważne jest przemyślenie wyboru roślin do ogrodu skalnego. By uniknąć karykaturalnego efektu, ogranicz liczbę gatunków roślin. Małe ogrody dobrze wyglądają jako część innej rabaty. Zadbaj dodatkowo o nieregularny kształt skalniaka.
Znaczenie mają też kamienie. Najlepszy efekt dają kamienie charakterystyczne dla danego terenu. Można stworzyć ogród z kamieni znajdującymi się w ogródku lub dla urozmaicenia dokupić skały ze składów. Może to być m.in. bazalt, wapień, granity czy czerwony piaskowiec. Do wyboru są kamienie o różnej formie i kolorze.
Jakie miejsce na skalniak wybrać?
Najlepsze miejsce na skalniak w ogrodzie powinno być dobrze nasłonecznione – rośliny alpejskie nie lubią głębokiego cienia. Przydomowe ogrody skalne tworzy się zatem z daleka od drzew i rozłożystych krzewów. Jeśli w ogrodzie są naturalne wzniesienia, będzie to idealny punkt na skalniak. Nawiązuje do krajobrazu górskiego i jest oryginalną ozdobą.
Ogrody skalne – różne rodzaje
Skalniaki w ogrodzie mogą mieć różne formy – mniej lub bardziej urozmaicone. Od nich zależy skomplikowanie i poziom trudności ich budowy. Poniżej najpopularniejsze rodzaje.
Rabat skalna – nieduży skalniak na płaskim terenie, pasuje w standardowych ogrodach przydomowych. Bardzo popularny wybór do ogrodów przydomowych.
Łąka górska – wymaga niewiele pracy, należy posadzić między kamieniami rośliny i kwiaty, to dobry sposób na zagospodarowanie naturalnie kamienistego terenu.
Skalniak na murku – ogród skalny przylegał do tzw. rabaty wzniesionej, na podwyższeniu.
Piarg – rodzaj rumowiska skalnego u podnóża stoków w górach.
Ogród skalny na skarpie – rozległy skalniak wykorzystujący naturalne nachylenie terenu. Wymaga stworzenia kilku pięter skał i roślin.
Alpinarium – specjalistyczny ogród skalny obsadzony jedynie roślinami górskimi. Są one budowane na naturalnych wzniesieniach. Niewskazane są sztuczne dekoracje ogrodowe.
K, f: ZbigniewB / pixabay