Marzec to bardzo ważny miesiąc na pracę w ogrodzie – wreszcie nieśmiało powita nas wiosna. Pora wziąć się za porządki po zimie!
Przedwiośnie – czas przymrozków
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to 21 marca. To zarazem czas intensywnej pracy i porządków na działce – po zimie do zrobienia jest dużo. Warto jednak śledzić prognozy pogody, gdyż przedwiośnie potrafi obfitować w groźne przymrozki. Jeśli je zbagatelizujemy, szkody mogą być poważniejsze niż w trakcie nawet mroźnej zimy, gdyż wtedy rośliny są dobrze zabezpieczone. Niebezpieczne przymrozki mogą zniszczyć uprawy. Sprawdź, jakie są prace ogrodnicze warto zaplanować na marzec.
Pora na intensywne porządki
Przede wszystkim zaczynamy porządkowanie działki po zimie. Trzeba wygrabić opadłe liście i oglądamy, obejrzeć rośliny sadownicze, bo mogą cierpieć z powodu m.in. infekcji chorobowych i trzeba spróbować wyleczyć rany na drzewach i krzewach. Druga sprawa to cięcie drzew i krzewów owocowych, które posadziliśmy jesienią – najlepiej tuż nad ziemią. Cięcie prześwietlające zapobiega wielu chorobom występujących w większości ogrodów.
Ważne też dodać, że należy rozpocząć zabiegi chroniące brzoskwinie przed często występującą chorobą – to kędzierzawość liści. Pod koniec marca, jeśli pogoda będzie sprzyjać, można już posadzić nowe drzewa i krzewy owocowe. Pamiętajmy, aby je od razu lekko podciąć i podlać!
Gdy ziemia jest wystarczająco nagrzana, możemy wysiewać m.in. mak polny, groszek pachnący, czarnuszkę itd. Pięknie pachną, a np. czarnuszka przyda się także w kuchni – można ją dodać do chleba, bułeczek, ale i sałatek.
Wiosna w warzywniku
Macie już nasiona i nawozy? To już czas, aby je zakupić, gdyż warto przemyśleć plan warzywnika. Warto go zaplanować! Usuń stare rośliny i chwasty, przygotuj miejsce na nowe. W marcu wysiewamy nasiona, będą to m.in. warzywa kapustne (kalafior, brokuł, kalarepa, kapusta głowiasta), ale także sałata, którą potem trzeba będzie przesadzić do gruntu.
W drugiej połowie miesiąca wysiewamy pomidory i paprykę do skrzynek. Potrzeba im dużo słońca i ciepła, dlatego nie robimy tego na ogrodzie – do gruntu będzie można je wysadzić dopiero w drugiej połowie maja. W domu powinny one stać przy oknie, gdzie będą najlepiej rosnąć.
Marchew, pietruszka, koper ogrodowy, szpinak, czosnek można okryć włókniną, aby przyspieszyć ich wzrost. W drugiej połowie miesiąca, pod warunkiem, że będzie stosunkowo ciepło, wysiewamy już rzodkiewkę i inne warzywa odporne na niskie temperatury, czyli groch, bób, koper, cebulę, roszponkę itd.
Nawozimy rośliny rozpoczynające niebawem wegetację
Pod koniec miesiąca nawozimy rośliny, które rozpoczynają wegetację wcześnie. Sprawi to, że otrzymają odpowiednią ilość składników pokarmowych, aby mogły rosnąć. Na grządkach trzeba zatem rozłożyć warstwę kompostu, co zabezpieczy glebę przed wysychaniem i chwastami.
To również czas, aby zacząć przesadzanie roślin doniczkowych, a z trawnika usunąć obornik, kompost i liście po jesieni. W drugiej połowie marca także nawozimy trawnik.
KWK, photo:_Alicja_ / Pixabay