Bratki na balkon – popularny wybór

Bratek ogrodowy to gatunek występujący w różnych kolorach. Rośnie w okresie od przedwiośnia do początku lata. Jest bardzo popularną ozdobą balkonów, chętnie sadzimy go też na tarasach i w ogrodach. Podpowiadamy, kiedy sadzić bratki i co zrobić, by kwitły jak najdłużej.

Jakie bratki wybrać na balkon i do ogrodu?

Bratek ogrodowy powstał w wyniku krzyżowania fiołka trójbarwnego, rogatego i ałtajskiego. Dzisiaj bratki występują w sektach odmian, które różnią się m.in. barwą kwiatów, wielkością (10-25 cm), a także okresem kwitnienia. Są lubianą ozdobą balkonu, tarasu lub ogrodu wczesną wiosną. Przy wyborze kierujemy się przede wszystkim wyglądem i barwą kwiatów. Pozwalają tworzyć malownicze zakątki w ogrodzie i na balkonie.

Kiedy można posiać pierwsze bratki?

Już w marcu można posiać wybrane odmiany bratków. Są one najpopularniejsze, bo można się nimi cieszyć wtedy, gdy większość innych roślin jeszcze nie kwitnie. Z kolei późniejsze odmiany bratków kwitną aż do lipca.

Kwiaty bratków są stosunkowo odporne na niskie temperatury i niewielkie przymrozki. Jednak kupowane w kwiaciarniach pochodzą z upraw szklarniowych i mogą być bardziej delikatne – w takim przypadku polecane jest ich hartowanie, by przyzwyczaiły się do temperatur panujących na zewnątrz.

Jak kupić bratki do ogrodu i na balkon?

Wybierając bratki, warto sięgnąć po te rośliny, które mają najwięcej jeszcze nierozwiniętych pąków. To gwarancja, że nasz bratek obficie zakwitnie, a okres kwitnienia potrwa jeszcze długo. Unikaj bratków już przekwitających, z plamami na liściach lub kwiatach albo innymi symptomami choroby.

Najlepsze warunki uprawy bratka ogrodowego

Bratki najlepiej rosną i kwitną w słońcu lub niedużym półcieniu. Będą dłużej pięknie, jeśli nie wystawimy ich na mocne i ostre słońce. Mogą rosnąć w miejscach słonecznych, ale nadmiar promieni może sprawić, że będą płowieć.

Jeżeli kwiaty tracą intensywne zabarwienie, m.in. bordowe, to lepiej znaleźć dla nich inne miejsce, słabiej nasłonecznione. Warto też chronić je przed intensywnymi opadami deszczu, bo mają delikatne kwiaty, które dość łatwo gniją. Najlepszym miejscem dla bratków jest balkon lub taras z zadaszeniem.

Bratek nie ma dużych wymagań co do ziemi. Sprawdzi się uniwersalna ziemia ogrodowa lub do kwiatów balkonowych. Ważne, by była dobrze przepuszczalna i żyzna. Potrzebują stałej wilgoci, ale nie lubią, gdy ziemia jest mokra. Nie powinno się też zraszać ich liści ani kwiatów.

By wydłużyć okres ich kwitnienia, warto usuwać przekwitające kwiaty. Nie będą tracić sił na zawiązywanie nasion, lecz zaczną wytwarzać nowe pąki kwiatowe. Bratki to rośliny dwuletnie, wysiewane z nasion. Po przezimowaniu kwitną na drugi rok, a po kwitnieniu zamierają. Wtedy należy je wyrzucić i zasiać nowe.

Polecamy też użyć nawozu do roślin kwitnących, który jest bogaty w fosfor i potas. Sprawdzą się m.in. nawozy płynne lub rozpuszczalne do kwiatów balkonowych. Porcję nawozu wystarczy dodać do wody do podlewania raz lub dwa razy w tygodniu.

fot. manfredrichter / Pixabay