kwiat w doniczce

Najpopularniejsze kwiaty do domu

Rośliny są ważnym elementem wyposażenia wnętrza – dodają mu uroku, wspaniale pachną i wpływają na nasze samopoczucie. Zastanawiasz się, które warto mieć w swoim domu? Oto kilka naszych propozycji

Rośliny wizualnie ożywiają wnętrze i odpowiadają za wrażenia estetyczne, pozytywnie wpływają na nasz nastrój oraz jakość powietrza. Nie może zabraknąć rośliny doniczkowej w sypialni.

Niektóre zwalczają też owady, drugie nawilżają lub oczyszczają powietrze, inne pochłaniają niektóre substancje chemiczne. Wybranie odpowiednich roślin zapewni szereg korzyści domownikom. Jakie rośliny warto mieć w swoim domu?

Jakie rośliny warto mieć w domu?

  • storczyk (orchidea) – to efektowna roślina, jeśli akurat kwitnie, często gości w aranżacjach nowoczesnych. Wybór gatunków, odmian i kolorów jest bardzo duży i pozwala znaleźć odpowiedni storczyk do każdego wnętrza. Orchidee ożywiają aranżację i dodają charakteru. Ponadto neutralizują smog elektromagnetyczny, powinny stać w pomieszczeniu, w którym jest telewizor lub komputer.
  • skrzydłokwiat – ma piękne białe i delikatne kwiaty przypominające skrzydła i ciemnozielone liście. To egzotyczna roślina, dobrze sprawdza się w warunkach domowych. Nie jest wymagający, lubi wilgoć, wystarczy go często podlewać. Poza tym pochłania toksyny z powietrza i pochłania zarodniki pleśni, zapewnia dobry sen. Skrzydłokwiat polecany jest dla alergików. 
  • filodendron – wyróżnia się sercowatymi liśćmi. Szybko rośnie i nie jest wymagający. Dobrze czuje się w półcieniu, wymaga podlewania 2-3 razy w tygodniu i podcinania.
  • dracena – jest łatwa w uprawie, sprawdzi się do dekoracji nowoczesnych wnętrz. Poza tym odfiltrowuje z powietrza benzen, toluen, formaldehyd i tlenek węgla.
  • bluszcz – to popularne pnącze do wnętrz, ale można też uprawiać go w ogrodzie. Wystarczy mu minimalna ilość światła. Bluszcz usuwa z powietrza benzen, formaldehyd i trójchloroetylen. Można go rzadko podlewać. 
  • monstera – cieszy się ogromną popularnością. Charakterystyczne liście dodają jej uroku. Wyróżniamy monsterę dziurawą oraz monsterę Adansona, o liściach powycinanych na brzegach. Jest nazywana naturalnym filtrem powietrza, wchłania amoniak, benzen oraz formaldehyd.
  • paprocie – mniej modne niż dawnie, ale wraca na nie popularność, również w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Świetne nawilżanie i jonizowanie powietrza, pochłania szkodliwe promieniowanie emitowane przez komputer. Można ją ustawić w salonie albo w biurze oraz salonie.

Dlaczego warto otaczać się zielenią i kwiatami?

W każdym domu powinny znajdować się rośliny. Nawet jeśli często nas nie ma, nie każda potrzebuje częstego podlewania. Są nieocenione, dlatego warto rozważyć ich zakup. Rośliny przede wszystkim zamieniają dwutlenek węgla w tlen, więc mamy w mieszkaniu po prostu więcej tlenu. Niektóre potrafią zwiększyć wilgotność powietrza – działają jak naturalny nawilżacz powietrza. 

Poza tym dopełniają aranżację, są stylową dekoracją, ich zieleń działa uspokajająco i wpływają na samopoczucie.

Kar, fot: coyot / pixabay