Jakie są korzyści z budowy wiatrołapów przed domem

Wiatrołap to pomieszczenie, które znajduje się zazwyczaj bezpośrednio za wejściem do domu. Jego głównym zadaniem jest chronić wnętrze budynku przed wpływem czynników zewnętrznych – takich jak m.in. wiatr, deszcz, śnieg i zimne powietrze. 

Wiatrołap jest elementem wielu domów jednorodzinnych, które mają już kilka lat. Dzisiaj, niestety, często jest pomijany – wiele osób z niego rezygnuje dla oszczędności czy miejsca. Jednak wiatrołap, przedsionek, oferuje wiele zalet. 

Co to jest wiatrołap?

Wiatrołapem nazywa się pomieszczenie, którego rolą jest oddzielenie wnętrza budynku oraz wejścia do niego. Jest pomieszczeniem zlokalizowanym od razu przy wejściu do domu. Dawniej określało się go także mianem „ganek” i „przedsionek”. Sama nazwa podpowiada, jakie jest jego zadanie. 

Jakie funkcje pełni wiatrołap? 

Ma zatrzymywać zimne powietrze przed dostawaniem się do środka domu. Jego zadaniem jest też zmniejszenie liczby przeciągów i zapobieganie utracie ciepła. Gwarantuje komfort cieplny, bo zatrzymuje chłodne powietrze wpadające przez drzwi. Jeśli jest zamykany, to powstaje ich mniej. Poza tym może też pełnić inne zadania – może m.in. służyć do przechowywania rzeczy (kurtek, toreb podróżnych, butów), a także być dodatkową barierą dla włamywaczy. 

Ułatwia też utrzymanie w domu czystości, gdyż zwykle to w nim rozbieramy się z okryć i obuwia, nie wnosząc do wnętrza błota. To również miejsce, w którym można przyjmować m.in. kuriera z paczką, listonosza czy inne osoby. Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą w domu – m.in. gabinet dentystyczny – może służyć jako poczekalnia. 

Zalety wiatrołapu w domu

Budowa wiatrołapu przed domem może przynieść wiele korzyści, w tym między innymi: 

  • Zwiększenie komfortu termicznego. Wiatrołap tworzy izolowaną strefę pomiędzy zewnętrzem a wnętrzem budynku, co pomaga w utrzymaniu temperatury w pomieszczeniach, ograniczając straty ciepła. Dzięki temu zimne powietrze, które wchodzi do domu podczas otwierania drzwi, zostaje zatrzymane w wiatrołapie i nie przedostaje się dalej.
  • Ochrona przed pyłem i zanieczyszczeniami. Wiatrołap może również służyć jako miejsce, gdzie można pozostawić buty i odzież, co zapobiega wprowadzaniu brudu, piasku i innych zanieczyszczeń do środka domu.
  • Zwiększenie prywatności. Wiatrołap może służyć jako dodatkowa przestrzeń, która oddziela wejście do domu od reszty pomieszczeń. Dzięki temu można uniknąć bezpośredniego kontaktu z osobami postronnymi, którzy mogą stać przed drzwiami.
  • Poprawa estetyki. Wiatrołap może również stanowić ozdobę budynku, gdyż może zostać zaprojektowany w taki sposób, aby pasował do stylu domu i nadawał mu indywidualny charakter.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa. Wiatrołap może służyć jako dodatkowa bariera dla potencjalnych włamywaczy, co zwiększa bezpieczeństwo domu i mieszkańców. Zwykle ma drzwi i jest osobno zamykany. Można w nim umieścić system alarmowy.

Wszystkie te korzyści sprawiają, że budowa wiatrołapu przed domem jest dobrym pomysłem, szczególnie w regionach o surowych warunkach pogodowych. Oprócz wiatrołapów możemy także zdecydować się na inne rozwiązania upraktyczniające nasze otoczenie, takie jak różnego rodzaju zadaszenia, zabudowy tarasów, czy ogrody zimowe. Sprawdź, jak możesz odmienić swój dom, aby cieszyć się funkcjonalnymi i nowoczesnymi rozwiązaniami na co dzień.

Foto: pixabay