Jaki agregat prądotwórczy wybrać do domu i ogrodu?

Żyjemy w czasach, w których możliwe są przerwy w dostawie prądu. Większość z nas przeżyła awarie czy blackouty i wie, że wiąże się z nimi wiele problemów. Utrudnia to zarówno wykonywanie pracy, jak i obowiązków domowych. Dobrą inwestycją będzie generator prądotwórczy jako dodatkowe, awaryjne źródło energii. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni model.

Rok 2022 przyniósł wiele zaskoczeń – m.in. kryzys energetyczny wywołany deficytem węgla i wzrostem cen za energię elektryczną. Podwyżki dotknęły też wielu odbiorców indywidualnych. Media donoszą też o możliwych planowanych wyłączeniach prądu, tzw. blackoutach. Najlepszym zabezpieczeniem się przed ich skutkami będzie awaryjne zasilanie, czyli agregat prądotwórczy do zastosowania w domu i ogrodzie.

Generator prądotwórczy do domu

Jeśli w Twoim otoczeniu zabraknie prądu elektrycznego, możesz mieć wiele problemów i utrudnień. By się przed tym zabezpieczyć, postaw na wydajny agregat prądotwórczy. Na rynku jest bardzo duży wybór modeli.

Agregat prądotwórczy to urządzenie spalinowe, które przetwarza energię mechaniczną na elektryczną. Składa się z silnika spalinowego, rozdzielni elektrycznej z gniazdami 230/400 V oraz prądnicy. Dodatkowo generator może posiadać nowoczesny system AVR lub SZR.

Wybieramy agregat do domu jednorodzinnego

Generator prądotwórczy powinien być wydajny, solidny, łatwy w użyciu, wygodny w transporcie i cichy. Musi mieć moc wystarczającą do zasilenia urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym. Moc wyjściowa agregatu powinna być o 20-30% większa, niż moc podłączonych do niego urządzeń. warto zainwestować w generator z wbudowanym akumulatorem i rozrusznikiem elektrycznym.

Do zaspokojenia podstawowych potrzeb odpowiedni będzie jednofazowy agregat benzynowy o mocy ok. 2-3 kW. Jeśli chcesz podłączyć urządzenia potrzebujące więcej mocy oraz sprzęty ogrodnicze, to lepszą inwestycją będzie agregat trójfazowy. Trzeba liczyć się z tym, że agregaty trójfazowe są droższe od swoich odpowiedników jednofazowych.

Zwróć też uwagę, czy dane urządzenie posiada system AVR. Jest to system stabilizacji napięcia, dzięki temu agregat może posłużyć jako awaryjne źródło zasilania sprzętu RTV, jak komputery, laptopy, radioodtwarzacze czy telewizory. Dzięki AVR nie ma ryzyka uszkodzenia sprzętu w wyniku wahań napięcia.

Znaczenie ma także pojemność agregatu oraz typ silnika – silniki benzynowe są tańsze w zakupie i prostsze w eksploatacji, a także zapewnią cichą pracę. Lepiej odpalają w niskich temperaturach, co może też mieć znaczenie. Silniki diesla z kolei zużywają mniej paliwa i są bardziej trwałe, ale są droższe, głośniejsze i zdecydowanie cięższe. Jaki zatem wybrać? Taki, który będzie odpowiadał na Twoje potrzeby.

Kieruj się też czasem pracy maszyny. Średniej klasy agregat gwarantuje około 10-12 godzin pracy na pełnym zbiorniku paliwa i przy pełnym obciążeniu – bez przerwy. Czas pracy wynika z pojemności skokowej silnika, prędkości obrotowej i pojemności zbiornika na paliwo.

Kar, f: markusspiske / pixabay