tulipany kwiaty na wielkanoc

Kwiaty na Wielkanoc

Święta Wielkanocne wypadają na początku wiosny, gdy cieszą nas promienie słoneczne oraz kwiaty. Mamy spory wybór kwitnących roślin, które będą ozdobą na świątecznym stole. Jak wybrać odpowiednie kwiaty na wielkanocny stół? Oto kilka wskazówek.

W Wielkanoc świętujemy zmartwychwstanie Jezusa. To czas odrodzenia, radości i rodzinnych spotkań. Wtedy też budzi się do życia po zimowym letargu przyroda. Kwitną pierwsze kwiaty i krzewy, które stanowią tradycyjny wielkanocny element i wspaniale dekorują wielkanocny stół.

Większość z nas już wcześniej przygotowuje się do tych świąt. Chodzi nie tylko o potrawy czy szykowanie koszyczka do poświęcenia, ale o każdy detal – jak m.in. zdobienie domów ozdobami wielkanocnymi. W Wielkanoc mamy bardzo ciekawy i bogaty wybór kwiatów. 

Jakie kwiaty wybrać na wielkanocny stół?

Świeżymi kwiatami dekorujemy przede wszystkim stół, przy którym wspólnie z rodziną spożywamy posiłek, ale także mieszkanie oraz koszyczek. Kwiaty są jedną z najważniejszych dekoracji świątecznych na wielkanocnym stole. Mogą być cięte lub wyrastać z cebuli. Wielkanoc to wspaniała okazja, by udekorować dom wiosennymi kwiatami.

Kwiaty cięte na stole wielkanocnym.

Wybór jest bardzo szeroki – mogą to być popularne i szeroko lubiane tulipany, ale też krokusy, szafiry, lilie, jaskry oraz narcyzy i żonkile. Te ostatnie mogą mieć kilka kwiatów na jednym pędzie. Mogą być żółte z pełnym kwiatem lub białe z żółtą trąbką. Kolor kwiatów harmonizuje z innymi ozdobami, np. żółtymi kurczaczkami, więc żonkile to najpopularniejsze kwiaty na stół w święta wielkanocne. Z kwiatów można też wykonać stroiki wielkanocne, idealne na stół. Królują jasne i pastelowe kwiaty. 

Równie popularne są tulipany, od pojedynczych po papuzie. Wiosną można je kupić w różnych kolorach, warto wybrać różne i stworzyć ciekawe bukiety. Elegancko prezentują się też na stole białe lilie. Duże kwiaty lilii symbolizują czystość. Nie każdy je jednak lubi – jednym przeszkadza zapach, a innych denerwuje pyłek, który brudzi serwety, obrus czy koszulę.

Kwiaty wyrastające z cebulek.

Ozdobne kwiaty na stół mogą nie tylko cięte, popularne są także kwiaty wyrastające z cebulek. Najczęściej wybiera się m.in. hiacynty, narcyzy, krokusy oraz szafirki. Z różnych kwiatów cebulowych można tworzyć wspaniałe kompozycje. Takie dekoracje to kolejny pomysł na kwiaty na stół wielkanocny.

Kwiatami ozdabiamy zwykle nie tylko stół – są ozdobą kuchni, jadalni i innych wnętrzach domu. Ważne, by dekoracja była spójna.

Kwk, f: pixel2013 / pixabay