prace ogrodowe

Kwiaty we wrześniu – prace ogrodowe

Jesień już prawie nadeszła, a wraz z nią przybywa ogrodniczych obowiązków. To czas na przycinanie drzew, usuwanie roślin jednorocznych czy wyrywanie chwastów, ale też sadzenie cebulek nowych kwiatów – zapowiada się pracowicie!

Kwiaty do ogrodu we wrześniu

Z roślin cebulowych i bulwiastych można podziwiać wrześniową porą m.in. kwiaty begonii bulwiastej, różne odmiany dalii, naparstnicy purpurowej, mieczyków, pacioreczników, zimowitów czy krokusów jesiennych.

Sadzimy wtedy cebulki tulipanów, hiacyntów, narcyzów i innych gatunków kwitnących wiosną. Warto kupić kilka nowych cebulek, bo wydadzą one najpiękniejsze kwiaty. Pamiętaj też, że te rośliny lubią miejsca słoneczne i stosunkowo wilgotną ziemię.

Kosimy też regularnie trawę, ale rośnie ona jesienią wolniej, wystarczy ją kosić co około 10-14 dni. Nie wymaga też tak częstego podlewania – jeśli jest wyjątkowo ciepło, wtedy należy podlać ją nieco obficiej.

Wrzesień to także pora zbiorów

Wszystkie owoce zbieramy, zanim nadejdą przymrozki. Można też zbierać niektóre plony – m.in. śliwki, jabłka, gruszki czy dynie. Zbieramy też buraki, marchew, pietruszkę, selery, a także fasolę. Siejemy szpinak i roszponkę, sadzimy kępy szczypiorku czy rabarbar.

Jakie prace ogrodowe we wrześniu?

Wrzesień obfituje w porządki. Podobnie jak we wcześniejszych miesiącach, to pora na wyrywanie chwastów, podlewanie roślin i spulchnianie gleby. Systematycznie usuwamy też jednoroczne i dwuletnie rośliny, jeśli już przekwitły, a także obcinamy przekwitające kwiaty. Wrzesień to czas na sadzenie iglaków.

Dobrze przyjmą się krzewy sprzedawane w pojemnikach. Pierwszą połowę miesiąca poświęć na przycinanie letnich drzew pestkowych i ziarnkowych, a następnie skup się na usuwaniu suchych pędów malin i jeżyn. Pod koniec września przytnij też orzech włoski. Nie powinno się jednak przycinać gałęzi, by nie pobudzać roślin do wypuszczenia młodych pędów. Zostałyby one uszkodzone przez mróz.

fot. 12019 / Pixabay