ogrod na zime

Jak zadbać o ogród przed zimą?

Jesienne porządki w ogrodzie są konieczne, mimo że dość czasochłonne. Przed nastaniem mrozów trzeba przygotować ogród do zimy. Podpowiadamy, jakie prace są obowiązkowe, jak pielęgnować i zabezpieczyć ogród przed zimą. Poznaj też rośliny, które są wyjątkowo narażone na mróz.

Jesienne prace w ogrodzie – co zrobić przed zimą?

By ogród przetrwał zimę bez problemów, należy go uporządkować i zadbać o ochronę roślin. Jesienne porządki możesz wykonywać do pierwszych mrozów. Najczęściej zaczynają się one w listopadzie. Usuń opadłe liście i inne materiały organiczne. Jeśli znajdą się już pod śniegiem, to resztki organiczne mogą doprowadzić do powstawania pleśni. Odpowiednia pielęgnacja roślin sprawi, że wiosną i latem znowu będzie można podziwiać jego piękno i będzie służył jako miejsce relaksu.

Warto też przekopać grządki i usunąć wszystkie chwasty, opadłe i suche liście. Usunąć i spalić należy części roślin z objawami chorób. Dobrym pomysłem jest pozostawienie grządek w „skibie” – nie rozgrabiać grudek ziemi. Jeśli jest sucho, trzeba podlać rośliny, by zgromadziły odpowiedni poziom wilgotności w glebie przed okresem zimowym. Konieczne jest okrycie wrażliwych krzewów i bylin oraz skoszenie trawnika.

Warto także przyciąć gałęzie drzew i podlać obficie rośliny lubiące wilgoć. Do cięcia cienkich gałązek wystarczy sekator, a do grubszych sprawdzi się piła ogrodowa. Pędy i gałęzie warto też rozdrobić, a potem dodać do kompostu.

Rośliny najbardziej wrażliwe na mróz

  • liściaste zimozielone liściaste – m.in. wrzosy, lawenda, laurowiśnie, mahonie, różaneczniki, azalie japońskie,
  • hortensje, hibiskusy, róże, ketmie syberyjskie, powojniki,
  • owocowe – m.in. morele, brzoskwinie, czereśnie, wiśnie,
  • iglaste – m.in. cyprysiki lawsona
  • cebulowe – m.in. mieczyki czy kroksomie
  • młode drzewka.

Jak zabezpieczać rośliny przed mrozem?

Okryj rośliny najlepiej tuż po pierwszych przymrozkach. Nie należy ich osłaniać zbyt wcześnie – dobrze, jeśli trochę przyzwyczają się do niższej temperatury. Bardzo narażone na mróz są m.in. młode rośliny, które zostały posadzone dopiero w tym sezonie. Duże cisy i jałowce musisz związać. By je zabezpieczyć, sprawdzi się agrowłóknina, którą skutecznie otulisz rośliny i zapewnisz im ciepło. Rośliny, które z kolei zrzucają liście, możesz okryć słomianymi chochołami. Taka osłona zabezpieczy je przed zimnym powietrzem.

fot. Rollstein / Pixabay