Projekt ogrodu – od podstaw?

Funkcjonalny, zadbany i zielony – taki powinien być wymarzony ogród. Jeśli marzysz o relaksie na hamaku lub tarasie, zaprojektuj go od podstaw.


Każdy, kto chciałby zjeść śniadania na tarasie albo wypić wieczorem lampkę wina, buduje dom i projektu ogród. Wtedy spotkania na świeżym powietrzu w gronie rodziny lub znajomych cieszą jeszcze bardziej.

Zaprojektowanie ogrodu nie jest tak prostą sprawą, gdyż musimy pamiętać, że spędzimy w nim kilka lat. Najlepiej zacząć tworzyć ogród wraz z budową domu, gdyż można wtedy idealnie wpisać go w przestrzeń – jeśli budżet nam na to pozwala, będzie to najlepsze wyjście.

Aranżacja przestrzeni może odbywać się płynnie, ale trzeba ją podzielić na kilka etapów. Najważniejszy jest projekt, gdyż np. założenie instalacji elektrycznej należy wykonać przed nasadzeniem roślin itd. Mało który właściciel zdaje sobie z tego sprawę.

Jeśli przeraża Cię myśl samodzielnego stworzenia projektu, skorzystaj ze wsparcia architekta wnętrz , który zgodnie z Twoimi sugestiami przeniesie Twoje marzenie najpierw na rysunek, a potem zmieni w rzeczywistość. Samodzielne zaprojektowanie ogrodu uczy cierpliwości, ale można w tym czasie popełnić wiele błędów, których skutki trudno później odwrócić.

A zatem – najpierw stwórz plan zagospodarowania przestrzeni, czyli określ, jakie wydzielisz strefy w ogrodzie, zaplanuj pierwsze nasadzenia, wielkość tarasu itd. Ważny jest też wybór stylu – ogród francuski, japoński, a może angielski? Jedni stawiają na minimalizm, inni kochają efektowne kompozycje.

Zajmij się także budowaniem rzeźby terenu – takie zróżnicowanie ukształtowania ogrodu powiększy go optycznie. Urozmaicenia dodadzą m.in. murki, ścieżki, schodki itd. Realizację małej architektury – altanek, pergol i tym podobnych elementów warto skończyć przed nasadzeniami, gdyż będzie to korzystniejsze dla roślin.

Kolejne etapy to zadbanie o jakość gleby – wysokiej jakości gleba ogrodowa będzie dobrym rozwiązaniem – oraz system nawadniający, gdyż wiele roślin trzeba podlewać codziennie, przede wszystkim latem. Teraz pora na największe ozdoby, czyli nasadzenia – jeśli nie chcesz spędzać na pracy w ogrodzie wielu godzin, zdecyduj się na takie rośliny, które nie są praco- i czasochłonne. A może, mając swój piękny zakątek, odnajdziesz w sobie zamiłowanie do takich czynności?

Więcej o projektowaniu ogrodów znajdziesz na stronie: http://www.zawojscyogrody.pl/uslugi/projektowanie-ogrodow.html

KKw, fot.jill111/Pixabay