Pielęgnacja drzewek owocowych

Pielęgnacja drzew. Jakie pędy trzeba wycinać?

Drzewa należy regularnie podlewać, ale także przycinać. Warto wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo – poniżej kilka cennych wskazówek.

Aby drzewo rosło długo i prawidłowo, należy o nie zadbać, czyli m.in. odpowiednio je przycinać. Zasada ta dotyczy głównie drzewek młodych – przycinanie stymuluje wzrost, a także zwiększa szansę, że drzewo przyjmie się w naszym ogrodzie. Dzięki takiej pielęgnacji będą miały ładny kształt, będą też bujnie rosły i – co najważniejsze – będą obfitować w kwiaty oraz owoce.

Przycięcie w odpowiednim miejscu i czasie decyduje o gęstości drzewa i kształcie jego korony, a także wytrzymałości. Cięcie pomaga drzewu w uzyskaniu mocnego szkieletu, co będzie bardzo ważne w jego późniejszym życiu. Po usunięciu wierzchołków, pędy rosnące niżej zaczynają intensywniej rosnąć, co oznacza, że rośliny się zagęszczają.

Pielęgnacja drzewek owocowychPonadto ważna jest regularność naszych działań – tym możemy decydować o wysokości drzew czy krzewów. Jeśli będziemy je przycinać systematycznie, nie będą bardzo wysokie, a to duża zaleta w przypadku działek o niewielkiej powierzchni.

Trzeba też ostrożnie przycinać starsze drzewa, aby nie spowodować ran źle wykonanym cięciem. Proces leczenia dużych ran może trwać nawet około dziesięciu lat. Zdarza się też, że rany już się nie zabliźnią, a drzewo trzeba będzie wykopać z ogrodu. Tam, gdzie nastąpiło cięcie, pojawiają się mikroorganizmy, niszcząc drzewo.
Warto pamiętać, aby zadbać o właściwą pielęgnację młodych drzew i krzewów, ale też o właściwą technikę.