maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?

Maj to jeden z miesięcy intensywnej pracy w ogrodzie. Zobacz, co musisz zrobić w maju, aby Twój ogród piękniał z dnia na dzień. Efekty widać niemal od razu!
Wielu z nas nie może doczekać się wiosny, aby rozpocząć prace w ogrodzie. Dużo zieleni, piękne kwiaty, własne zioła i wspaniałe powietrze wprawiają nas w dobry nastrój. Po zimie zawsze z utęsknieniem czekamy na wiosnę oraz lato. Początek cieplejszych pór roku wymaga od nas jednak poświęcenia czasu na porządki w ogrodzie. Sprawdź, co musisz zrobić.
Drzewa i krzewy ozdobne, które kwitły przed wypuszczeniem liści, należy przyciąć – to np. wierzby czy forsycje. Pędy chore lub przemarznięte także należy usunąć, aby roślina rosła lepiej. Warto też rozgarniać kopczyki ziemi, które chroniły przed zimnem. Teraz czas na nawóz wieloskładnikowym, aby je odżywić po zimie.
Dokładnie sprawdź pędy iglaków – bardzo groźne są przędziorki, ale i inne szkodniki. Stosuj preparaty chroniące roślinę przed ich atakami. Pamiętajmy też o trawie – należy ją regularnie kosić, zwykle raz w tygodniu, a także podlewać, jeśli tego wymaga – najlepiej rano albo wieczorem, czyli nie podczas intensywnego słońca.
W maju można wysiewać wiele bylin – m.in. goździki. Byliny, które kwitną latem oraz jesienią, rozmnożymy też przez podział. Najlepszą na to porą jest pochmurny dzień. Wiosna to również pora, aby zadbać o warzywa i owoce w naszym ogrodzie – ogórki, pomidorki, sałatę, może dynię?
(KK / Fot. Pixabay/cc0)