sad

Jakie prace czekają nas w ogrodzie w czerwcu?

Czerwiec to jedna z najpiękniejszych pór roku – rozpoczyna się sezon na truskawki, maliny i inne owoce, a słońce mocno piecze, ale to również czas intensywnych prac w ogrodzie.

Co trzeba zrobić w czerwcu w ogrodzie?

W czerwcu wiele roślin wymaga szczególnej opieki. Należy m.in. usunąć przekwitnięte kwiatostany bzu i róż, wysiać rośliny dwuletnie i byliny, przywiązać wymagające tego roślinki do podpórek, wykopać cebule roślin wiosennych, odmłodzić starsze zioła, usunąć chwasty, spulchnić glebę, przyciąć kwitnące wiosną krzewy, zasadzić do gruntu rośliny uprawiane w pojemnikach, co ok. 5-7 dni skosić trawnik, a co miesiąc nawozić. Trzeba także pamiętać o obfitym podlewaniu – zwykle rano lub wieczorem, gdy będzie chłodniej. 

Prace sadownicze

Właściciele sadów także mają sporo do zrobienia – należy m.in. skrócić pędy winorośli, usunąć część zawiązków owoców, aby zyskać dobrą jakość produktu, ściąć zioła i ususzyć na słońcu, zebrać grosze cukrowy, czosnek itd., zasadzić kalarepę, zebrać truskawki, skorygować wzrost pędów i formy koron drzew itd.

Znajdź czas na odpoczynek

Mimo że czerwiec to pracowity miesiąc, trzeba też znaleźć czas na podziwianie efektów naszej pracy – ogród prezentuje się przepięknie, kwitną i urzekają kolorem kompozycje letnie, widoczne są skutki wykonanych w maju prac. Postaw huśtawkę bujaną albo leżak w pobliżu roślin i pozwól sobie na zasłużony odpoczynek. Czerwiec to również doskonała pora na spotkania w gronie znajomych – zorganizuj np. wspólne grillowanie.

KKW, foto: lumix2004 / Pixabay