problem z kretem w ogrodzie

Jak poradzić sobie z kretem w ogrodzie?

Krety to niepozorne zwierzątka, które potrafią poważnie zaszkodzić ogrodom. Niszczą uprawy i rujnują trawniki, dlatego zauważając je u siebie, należy jak najszybciej się z nimi rozprawić.

Przed kretami można się zabezpieczyć już na etapie tworzenia ogrodzenia działki – wystarczy wykonać dodatkową podmurówkę. Wzdłuż przygotowanego już płotu warto natomiast wykopać wąski rów o głębokości wynoszącej ok. 60 cm, a następnie zasypać go kamieniami. Krety nie przepadają za twardym podłożem, dlatego raczej nie zdecydują się przejść po kamykach.

Z usuwaniem kretów równie dobrze radzą sobie domowe metody. Zwierzęta te odstraszają niektóre zapachy, w szczególności aromat bazylii, czosnku, czarnego bzu czy aksamitki. Rośliny te najlepiej posadzić tuż obok upraw warzywnych bądź ułożyć przy ogrodzeniu. Niektórzy radzą też, by zgniecione ząbki czosnku wrzucić do krecich nor bądź korytarzy.

Bardziej agresywną metodą będzie zastosowanie specjalnych pułapek. Można je kupić już za kilkanaście złotych w każdym sklepie ogrodniczym. Konstrukcje należy umieścić we wszystkich krecich tunelach. Gdy zwierzę się do nich dostanie, zapadka pułapki nie pozwoli mu się z niej wydostać. Wtedy należy je złapać i wynieść do lasu, aby nie zrobić mu większej krzywdy.

Gdy żadna z tych metod nie okaże się skuteczna, pozostaje sięgnąć po specjalistyczne i zdecydowanie najdroższe rozwiązanie – pirotechnikę. Pułapki pirotechniczne błyskawicznie usuwają nieproszonych gości, jednak ma to swoją cenę. Kosztują bowiem nawet kilkaset złotych.

Dodaj komentarz