Siatka ochronna

Jak ochronić ogród przed szkodnikami?

Ten problem zna każdy właściciel ogrodu. Szkodniki potrafią czasem zupełnie zrujnować naszą ciężką pracę, ale są pewne sposoby, by temu zapobiec.

Preparaty na szkodniki

Bardzo prostym rozwiązaniem jest sięgnięcie po preparat zwalczający szkodniki. Gotowe środki tego typu kupić można w każdym sklepie ogrodniczym lub przez Internet. Są to jednak raczej środki na małe szkodniki, typu mszyce, czasem ślimaki. Z trutkami na gryzonie należy działać ostrożnie, a niektóre zwierzęta, chociażby popularne krety, są pod ochroną i nie można ich bezkarnie zabijać. Ciekawą alternatywą są domowe sposoby na odstraszenie szkodników, np. wywar z cebuli, preparat z sody oczyszczonej czy oprysk z drożdży piekarskich.

Pułapki na szkodniki

W sklepach z wyposażeniem ogrodowo-remontowym znaleźć możemy pułapki na gryzonie i inne małe ssaki. Poszczególne modele różnią się między sobą budową i mogą służyć do uśmiercenia szkodnika lub jedynie jego odłowienia. Te drugie pozwalają na zachowanie przy życiu gatunków chronionych i wypuszczenia ich w bezpiecznym miejscu – na przykład na oddalonym od naszego ogrodu terenie leśnym.

Siatka ochronna

Warto zapoznać się z ofertą na stronie http://novmax.pl/ , aby wybrać odpowiedni rodzaj siatki. Plastikowa lub metalowa siatka skutecznie chroni trawniki przed powstawaniem kopców krecich. Wielkość oczek można dostosować do swoich potrzeb i wybrać taką siatkę, która nie zaszkodzi prawidłowej wegetacji roślin. Jest to alternatywa dla pułapek, która nie wymaga ciągłego odławiania i wypuszczania szkodników, a jednocześnie nie łamiemy przepisów mówiących o statusie kretów jako zwierząt pod ochroną.

O. / pixabay / geralt