Kwiaty w ogrodzie

Jak obronić ogród przed kretami?

Jeśli jesteś właścicielem działki lub nawet skromnego przydomowego ogródka, z pewnością poznałeś już konsekwencje obecności tych mało sympatycznych stworzeń. Na szczęście, można z nimi walczyć.

Mało lubiane, ale wciąż pod ochroną

Krety to zmora każdego działkowca. Ponieważ zwierzęta te drążą w ziemi tunele, potrafią bardzo szybko zniszczyć wypielęgnowany przez nas trawnik czy rabatkę z kwiatami. Z tego względu ludzie wciąż szukają sposobów na pozbycie się szkodników, na przykład kupując specjalne preparaty. Z takim postępowaniem trzeba jednak bardzo uważać, ponieważ krety w Polsce są chronione i nie wolno nam ich zabijać, a jedynie płoszyć, łapać w pułapkę oraz zabezpieczać ogród.

Jak pozbyć się kretów?

Na szczęście istnieje kilka bezkrwawych sposobów na walkę z kretami. Między innymi można na nie zastawić pułapkę, którą dostaniemy w sklepach ogrodniczych. Umieszcza się ją w tunelu i przykrywa ziemią, a złapanego kreta można później wypuścić z dala od naszego domu. Ponieważ krety posiadają bardzo wyczulony słuch, dobrze sprawdzają się też wszelkie straszaki. Można kupić w sklepie specjalne urządzenie generujące wibracje lub po prostu wbić patyk w ziemię i umieścić na nim pustą plastikową butelkę. Nie zapomnijmy też zabezpieczyć ogrodu specjalną siatką, którą umieszcza się pod ziemią. Takie siatki możemy kupić bezpośrednio u producenta np. http://novmax.pl/oferta/ogrodnictwo-rolnictwo/ tym samym gwarantując najniższą cenę. Krety nie będą potrafiły przebić się przez taką siatkę, więc nie tylko nie zniszczą trawnika, ale i prawdopodobnie zniechęcone poszukają innego miejsca na drążenie tuneli.

O. / pixabay / Albenheim