Czy warto zlecić projekt ogrodu specjaliście?

Stworzenie dobrego projektu ogrodu nie jest łatwym zadaniem dla kogoś, kto nie zajmuje się tym na co dzień. Przestrzeń należy odpowiednio uporządkować, aby była praktyczna i cieszyła nas estetyką.

Architektura krajobrazu to dość młody zawód w Polsce, ale prężnie się rozwijający. Każdy z nas ma zmysł estetyczny i lubi patrzeć po prostu na ładne rzeczy i otoczenie przyjazne do życia – a taki bez wątpienia może być ogród, jeśli zostanie odpowiednio zaaranżowany.

Skoro zieleń otaczająca dom, firmę czy osiedle jest ich wizytówką, warto ją właściwie skomponować. A najlepszym narzędziem do wykonania takiej aranżacji będzie projekt. Mogą one być różne, skupmy się jednak na projektach ogrodów przydomowych.

Warto skorzystać z profesjonalnej firmy architektury krajobrazu, nie zaś z firmy ogrodniczej, gdyż oferują one inne standardy – są to po prostu inne zawody. Dawniej ogród powstawał raczej spontanicznie, dzisiaj jednak coraz częściej myślimy o projekcie wcześniej. Wiele mówi on o właścicielu, jego guście, stylu życia itd. Nie powinno zatem dziwić, że terenom i projektom ogrodów przydomowych warto poświęcić czas i aktywnie uczestniczyć przy ich tworzeniu, korzystając jednak z fachowych porad architekta krajobrazu.

Najpierw warto też odpowiedzieć sobie na kilka ogólnych pytań, które już na początkowym etapie pomogą podjąć decyzję, w którą stronę chcemy się skierować, jaki styl wybrać, jaką funkcję ma nasz ogród pełnić. Nasze pomysły trafią następnie do projektu, który pozwoli nam uporządkować różne ważne dla nas elementy w ogrodzie.

Teraz warto przemyśleć, jakie elementy powinien projekt zawierać – mogą to być m.in. ogrodzenie, oświetlenie, system nawadniający, nawierzchnie utwardzone i nieutwardzone jak rabaty, ścieżki, place zabaw, nawierzchnie trawnikowe, tzw. „mała architektura”, ukształtowanie i profilowanie terenu, budynki gospodarcze, roślinność, oczka wodne, baseny, skalniaki, kącik z ziołami i warzywny, kaskady i akcesoria dekoracyjne, np. donice, ogromne kamienie, kora itd.

A zatem projekt ogrodu jest kluczowym elementem i warto go wykonać. To świetne opracowanie pozwoli zebrać i uporządkować poszczególne elementy, a co za tym idzie urządzić piękny i funkcjonalny ogród. Przemyślane działania dają dużo lepsze efekty niż działania „na ślepo”, które przede wszystkim mogą skończyć się tym, że czekać nas będzie podwójny wydatek i podwójne roboty.

KKw,fot.Tama66/Pixabay