nawadnianie ogrodu

Automatyczne systemy nawadniające do ogrodu w 2021 roku

System nawadniania w ogrodzie to duże ułatwienie w codziennej pielęgnacji roślin. Zdecyduj się na jego montaż niezależnie od tego, czy podlewasz jedynie trawnik, czy Twój ogród wyróżnia się różnorodną roślinnością. Wykonujemy kompleksowe projekty uwzględniające systemy nawadniania trawników, kwiatów czy drzew – zaproponujemy najlepsze rozwiązanie.  

Dlaczego warto zainwestować w automatyczny system nawadniania ogrodu? 

Automatyczne systemy nawadniające przynoszą wiele korzyści. Przede wszystkim są sposobem, by zaoszczędzić pieniądze i czas. Na podlewanie trawnika, krzewów owocowych i innych roślin trzeba poświęcić kilka godzin dziennie. Nie jest to również rozwiązanie efektywne – tymczasem odpowiednio zaprogramowane systemy podlewające uruchamiają się automatycznie. Najlepiej podlewać ogród o poranku lub wieczorem – system uchroni przed wstawaniem o świcie lub późnym obowiązkiem. 

System nawadniania w ogrodzie oznacza też niższe zużycie wody oraz jej jak najlepsze wykorzystanie – pozwala na oszczędność wody aż do 50% w porównaniu do tradycyjnego podlewania. Regularne podlewanie sprawia, że rośliny są zdrowsze i mają większą odporność na choroby, a także wpływa na estetyczny wygląd ogrodu.

Projektowanie systemu nawadniania ogrodu

W trakcie projektowania systemu nawadniania niezbędna jest mapa ogrodu z wyznaczonymi poszczególnymi sekcjami – m.in. miejscami do odpoczynku, planowanymi nasadzeniami, trawnikami, ścieżkami oraz innymi elementami. Wybrane elementy systemu nawadniającego muszą znaleźć się najpierw na planie. Wyznaczymy odpowiednie sektory w zależności od wielkości działki oraz ciśnienia wody. W sekcjach znajdą się najlepiej dobrane akcesoria do systemu nawadniania ogrodu – jak m.in. zraszacze. Znając ich parametry, zadbamy o zasięgi nawadniania. Projektowanie systemu nawadniania ogrodu to jedna ze specjalności Garden Design. 

Pompa do systemu nawadniania ogrodu

Zraszacze zaplanowane w danych sektorach należy podłączyć do odpowiedniego zaworu. On natomiast musi zostać podłączony do pompy, jednostki sterującej, uznawanej za serce systemu nawadniania. Pompa pozwoli efektywnie zarządzać pracą wszystkich urządzeń i elementów nawadniających we wszystkich sekcjach.

Inne akcesoria do systemu nawadniania ogrodu

Poza pompą do automatycznego systemu nawadniającego kluczowe znacznie ma też dobór zraszaczy do rodzaju roślinności. Na niektórych działkach wystarczające są systemy nawadniania trawników, ale wiele ogrodów zachwyca różnorodnymi kwiatami, drzewami owocowymi, warzywnikiem czy krzewami – każda sekcja wymaga innego systemu podlewania i dopasowania typu zraszaczy.

Różnych typów urządzeń zraszających nie powinno łączyć się w jednej sekcji ogrodu. Dopasujemy ich rodzaj do roślinności oraz jej potrzeb i wymagań. Poniżej najpopularniejsze modele:

zraszacze statyczne – służą do nawadniania krzewów, warzywników i rabat bylinowych;

zraszacze wynurzalne – praktyczne systemy nawadniania trawników. Znajdują się pod ziemią, a wynurzają się jedynie podczas pracy – podlewania ogrodu. Nie są problematyczne podczas koszeniu trawy;

linie kroplujące – sprawdzą się do podlewania niskich rabat, obwódek czy szpalerów oraz skalniaków. Są dostępne w różnych rozmiarach. 

Odpowiednie nawodnienie roślin to warunek, by utrzymać piękny ogród – zwłaszcza w przypadku dużej powierzchni. System automatycznego nawadniania jest ogromnym ułatwieniem.

Kar, f: Peggychoucair / pixabay