Automatyczne nawadnianie ogrodów – czy warto?

Pielęgnacja ogrodu to dla wielu właścicieli przyjemność, ale trzeba mieć sporo czasu. Samo nawadnianie wymaga wiedzy, umiejętności i wysiłku, głównie latem. Warto wtedy zdecydować się na system automatycznego nawadniania.

Podstawową wadą jest dla nas zwykle cena – boimy się, że automatyczne nawadnianie bardzo dużo kosztuje – a także funkcjonalność. Mamy obawy, że system ten sprawdzi się tylko w przypadku dużych powierzchni. Czy jest tak naprawdę?

System automatycznego nawadniania przydaje się także w mniejszym ogrodzie. Wszystko zależy od nas, bo możemy ustawić go na wybranym obszarze działki, nie na całej powierzchni. Wynika to zawsze z indywidualnych potrzeb. Co więcej, można go zainstalować podczas zakładania ogrodu, ale także w już gotowym ogrodzie, nie martwiąc się o zniszczenia.

Wysoka cena to także mit – prawdą jest, że instalacja takiego systemu oznacza wydatki, ale szybko się one zwrócą, gdyż oszczędzamy wodę. Używamy wtedy różnego typu i wielkości zraszaczy, dzięki czemu zużywamy mniej wody. Podlewanie tradycyjnym wężem to znacznie mniej ekonomiczne rozwiązanie, choć również często stosowane i mające swoje zalety.

Kolejną zaletą jest możliwość ustawienia systemu na dowolną godzinę – nie musimy wstawać o 5 czy 6 rano, aby podlać ogród czy nawet ustawić czujki. Jest to o tyle ważne, że we wczesnych godzinach porannych woda jeszcze nie zdąży mocno odparować. System uruchomi się automatycznie – do tego służy nam specjalny sterownik.

Dodaj komentarz