Aranżacja ogrodu – kilka pomysłów

Uporządkowana przestrzeń i odpowiednio dobrana zieleń to podstawa każdej aranżacji ogrodu. Ważne, aby dopasować ją do otoczenia i rozmiaru działki. Kilka porad poniżej.
Panuje moda na projektowanie wnętrz, ale także ogrodów. Aranżacje muszą być przemyślane, aby ich estetyka współgrała z otoczeniem, elewacją budynku oraz wielkością naszej działki. Pomysłów na projekty jest wiele – jednych oczaruje minimalizm, innych przepych. Ogród musi cieszyć oko, ale zarazem być funkcjonalnie zaprojektowany.
Architektura ogrodowa musi zostać tak zagospodarowana, abyśmy chętnie oddawali się wypoczynkowi. Chwile relaksu spędzane w ogrodzie są bezcenne! Można urządzić przytulny lub nowoczesny taras, zamówić meble ogrodowe, a całość udekorować donicami i innymi dodatkami. Niezależnie od tego, jaki wybierzemy styl, zadbajmy o harmonię.
W każdym ogrodzie powinno się wydzielić różne strefy, m.in. relaksacyjną. Zadanie to znacznie ułatwi nam architekt krajobrazu. Nie tylko wykona projekt ogrodu, ale także dobierze oświetlenie, podziel się praktycznymi wskazówkami, doradzi, jakie meble i nawadnianie sprawdzi się najlepiej. Doświadczony architekt podpowie, czy lepsza będzie altana, czy domek letniskowy, wie też, jak właściwie założyć trawnik, nawadniać ziemię, pielęgnować tereny zielone itd.
Wiele firm ogrodniczych oferuje przygotowanie projektu ogrodu oraz jego realizację, a także wykonanie dodatkowych elementów, m.in. mebli ogrodowych. To niezwykle przydatna usługa, gdyż pomysłodawca od razu zrealizuje swoje pomysły, a zatem mamy pewność, że zyskamy produkty wysokiej jakości i zgodne z tym, co sobie wymarzyliśmy.
Warto wydzielić przytulny zakątek, w którym np. powiesimy hamak, kącik grillowy, a także warzywno-owocowy. Pięknie prezentuje się także oczko wodne i mostki, ale elementy te polecane są raczej do większych ogrodów. Pamiętaj, aby przemyśleć wymarzony projekt dwa razy, gdyż ponownej aranżacji ogrodu nie wykonuje się tak często jak remontu mieszkania.

KKw,fot.Amigos3D