kwiaty i trawnik

Jak pielęgnować trawnik w lipcu?

Zadbany trawnik to wizytówka naszego ogrodu – wiele mówi także o nas. Warto sprawić, aby był piękny i wprawiał zarówno nas, jak i naszych gości w prawdziwy zachwyt. Odpowiednia pielęgnacja to podstawa!

Systematyczne prace w ogrodzie to klucz do sukcesu. Jeśli zaniechamy działań, może okazać się, że zaniedbany trawnik nie będzie prezentował się pięknie w sezonie – mimo licznych zabiegów. Z tego też powodu warto o nim pamiętać – oto kilka porad, jak zadbać o trawnik w lipcu.

Lipiec to już pełnia lata i chcielibyśmy móc cieszyć się widokiem idealnie skoszonego i zielonego trawnika. Należy regularnie go kosić, czyli co około 7-10 dni. Im wyższa trawa, tym większe zacienienie gleby, co obniża jej ryzyko wysuszenia. Jeśli mamy naprawdę gorące lato, nie powinniśmy kosić trawnika bardzo nisko.

Jeśli zaś wrócicie, np. z wakacji, a trawa jest zbyt wysoka, nie powinniśmy kosić trawy zbyt radykalnie – najlepiej etapowo. Optymalna będzie wysokość około 3-4 cm. A jak z podlewaniem? Służą do tego zraszacze połączone z wężem. Jaką powierzchnię uda się podlać, to już zależy od mocy zraszacza. Można też zdecydować się na podziemną instalację nawadniającą. Najlepiej podlewać trawnik obficie rano albo wieczorem, absolutnie nie w południe, gdy słońce świeci zbyt mocno. Pielęgnację ułatwiają także różne narzędzia, w które można się zaopatrzyć, m.in. wertykulator, siewnik czy też podkaszarka.

(Kkw / Fot. Pixabay/cc0)