kielich kwiata

Czy wiesz, że storczyki potrzebują spoczynku?

Storczyk jest niezwykłą ozdobą naszego domu czy mieszkania, ale trzeba o niego właściwie zadbać – ważne jest podlewanie oraz nawożenie, ale także zapewnienie mu spoczynku. Co to znaczy?

Jeśli chcesz mieć w mieszkaniu storczyki, pamiętaj, że ich pielęgnacja wymaga nieco wysiłku oraz czasu. Niektóre gatunki, np. Phalaenopsis, nie wymagają okresu spoczynku – włąściwie kwitną przez cały rok, nie mają szczególnych zmiennych wymagań.

Storczyki mają bowiem swoje tajemnice. Jest tak wiele odmian, że musimy pamiętać, iż nie różnią się one jedynie kolorem czy rozmiarem. Mają one także inne wymagania dotyczące ich pielęgnacji oraz uprawy. Chętnie wybieramy je w supermarketach, gdyż są tańsze niż w kwiaciarniach, ale za to ryzykujemy, że kupimy trudną w pielęgnacji odmianę. Warto pamiętać, że najbardziej popularne są te najprostsze w pielęgnacji, czyli falenopsisy (Phalaenopsis).

Są jednak gatunki, które potrzebują wtedy zmiany wilgotności, temperatury, a nawet natężenia światła. Oznaczać to może, że musimy przenieść kwiat w inne miejsce. Okres ten zwykle wypada zimą. Pożółkły pęd kwiatowy należy wtedy usunąć. Jeśli jednak pozostaje zielony, tylko go skracamy od dołu.

Warto mianowicie wiedzieć, że w zasadzie każdy gatunek storczyków charakteryzuje się wtedy innymi wymaganiami. Jedne wymagają obniżenia temperatury, nie tak intensywnego podlewania, a nawet kilkumiesięcznej przerwy w podlewaniu!