kwiaty na grób

Jak wybrać kwiaty na grób? Na co należy zwrócić uwagę?

Każdy sprzedawca będzie chwalił swój towar – że świeży, dorodny itd. Warto jednak samemu wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem chryzantem i innych roślin.

Niebawem Święto Zmarłych – zwykle kupujemy na groby bardzo dużo kwiatów. Nie tylko w kwiaciarniach, ale też od różnych sprzedawców stojących w okolicy cmentarza. Warto jednak wiedzieć, jakie żywe kwiaty będą najlepsze na grób, gdyż postoją najdłużej.

Najczęściej kupujemy chryzantemy w różnych kolorach – to zdecydowanie najbardziej popularny kwiat na cmentarzach. Białe, żółte, złote, czerwone, purpurowe, kremowe i różowe o różnych kształtach są powszechnie dostępne. Chryzantemy kwitną długo i nie boją się pierwszych przymrozków. Z kolei kwiaty doniczkowe będzie trzeba regularnie i obficie podlewać co kilka dni.

Jak rozpoznać, czy kwiaty są świeże?

Trzeba obejrzeć ich dolną część i wybrać egzemplarze z jasną zieloną łodygą. Jeśli jest brązowa, oznacza to, że ścięto je kilka dni wcześniej. Już po kilku dniach mogą zacząć spadać płatki. Warto też zbić końcówki łodyg, zanim wstawimy kwiaty do wazonu – zabieg ten powinien przedłużyć ich świeżość.

Z innych kwiatów ciętych warto wybrać także kalie albo goździki. Nie są tak wytrzymałe, jak chryzantema, preferują dodatnią temperaturę. Dobrze prezentują się także róże, a ponadto często wytrzymują przymrozki. Polecamy również bukszpan, wieloletni krzew podatny na układanie z niego ozdób. Na wiązanki zaś idealne są drzewa iglaste, przeważnie efektowny świerk zielony lub srebrny.
(MW)